Leder

Brems lyntoget

Publisert: 26.02.2010 kl. 11:11 , Endret: 26.02.2010 kl. 11:12

Vi tror tognasjonen Norge skal lære seg å både krype og gå, før de legger ut på 100-meteren

Mens «søringene» fortviler over togkaoset, har politikerne intensjoner om å bruke 50 millioner kroner på å sjekke om det er gangbart med lyntog mellom storbyene i sør. Vi anbefaler at regjeringen trekker i snora og ber om full brems før parodien er komplett.

Vi tror tognasjonen Norge skal lære seg å både krype og gå, før de legger ut på 100-meteren. Det vil si; begrepet tognasjon er å foregripe begivenheten, all den tid nasjonen har gitt blaffen i den nordlige biten av langstrakte Norge i alle år.

Det er mulig det har vært en ekstrem vinter, men kaoset på tognettet tilsier ikke at Norge er moden for å bruke flere hundretalls milliarder kroner på en ny generasjon tog og skinner. Vi vet ikke hvor stort etterslepet på vedlikehold av utstyr og materiell er i dagens nett, men det kan tenkes at situasjonen er like ille som på veiene.

Miljøperspektivet begynner også å smuldre bort. Mangel på tempo og forutsigbarhet gjør nemlig at Posten nå flytter store mengder post fra jernbane til bil, en operasjon vi har stor forståelse for når det konkurreres om kunder. Posten må også forholde seg til klare konsesjonskrav i forhold til fremsendelsesprosent. Fra og med denne uken kjøres ekstra biler til Stavanger, Bergen, Trondheim og Nord-Norge. Ikke nok med det; den internasjonale transportgiganten Schenker, som i sin tid kjøpte Linjegods, vurderer også å overføre godsmengder fra skinner til hjul. De kan ikke leve med mangel på pålitelighet og punktlighet.

Før man i det hele tatt vurderer lyntog for å spare noen timer, må dagens tognett oppgraderes kraftig. Ikke minst på det sentrale Østlandet. Vi ser alle at det trafikalt klumper seg i landets mest sentrale trafikknav, noe som naturligvis rammer hele landet i form av dårligere service, enten det nå måtte være Posten eller andre varer som skal leveres etter tidsplanen. Videre mener vi at både Nord-Norge-banen og tilknytning mot Nordvest-Russland og Nordkalotten bør prioriteres langt foran disse lyntogene. Vi tror også dagens veinett behøver nokså mange av milliardene for å holde tritt med utviklingen, både i forhold til nye veier og vedlikehold av dem vi har.

Tapre Kristin

Finnmark hadde bare èn utøver under OL i Vancouver, men «førr ei dame». Vi tenker ikke bare på at stafetten endelig ga Kristin Størmer Steira fra Tana en OL-medalje av edleste sort. Vi er minst like imponert over måten hun taklet nok en 4. plass tidligere i lekene. Hun tapte innspurten med hundredeler og kunne til og med vært indignert over regelbrudd fra sin polske rival, men valgte i stedet å kvele gråten og skuffelen, før hun brukte all energi på å feire lagvenninne Marit Bjørgen. Etter all sutring over dårlig feste i motbakkene og særegne vindforhold for norske hoppere, gleder vi oss stort over at gladjenta fra nord endelig fikk betalt.

Diskuter denne saken

Innsendt av nordnorgebanen.no 26.02.2010 19:03:18 Varsle!

Hvordan kan en fortsatt forsvare at Nordland, Troms og Finnmark (og havområdene utenfor) er Norges strategisk viktigste satsningsområde når det ikke brukes ei krone på utredning av fremtidsrettet miljøvennlig transportinfrastruktur som jernbane er. Dette er forutsetning nr. 1 for at næringslivet i nord skal være konkurransedyktig. Utredningen om Nord-Norgebanen fra 1992 må oppdateres. Forutsetningene er endret dramatisk i løpet av snart 20 år! Hvor mye kan vi forvente til utbygging av jernbane i nord dersom lyntog skal bygges i sør ? Det rimer ikke med 50 mill til utredning av lyntog uten at en samtidig ser på "godstog" i nord.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Altaposten.no ønsker en åpen og saklig debatt. Innleggene forhåndsredigeres ikke, men vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Forhandlet bort fallskjerm

Kampen om makta i skiferlaget har endt med sluttavtale mellom styret og daglig leder. Les mer

Kartfeil bak tabbeuttak

Fefo trodde de var eierne da de ga Loppa kommune tillatelse til å ta ut masser fra den private eiendommen. Les mer

Uten nett i Avzi - igjen

May Torill Hansen Hætta i Avzi Design fortviler. Igjen er bygda uten internett, og denne gangen har avbruddet vart en uke. Les mer

Diskuter: Hva ønsker du?

Flertall vil ha færre kommuner

Et klart flertall ønsker færre kommuner i Norge. Men ikke der de selv bor. Les mer 1

Frykter knivblad i finnbiff

Nortura tilbakekaller 10.000 pakker Boazo Finnbiff. Les mer

Tidenes beste for Widerøe

Mens morselskapet SAS fortsetter å levere minusresultater, går det så det suser for Widerøe. Flyselskapets resultat for 2011 var det beste noen gang. Les mer

Slo og spyttet på nattevakt

En 38-åring fra Alta gikk til angrep på nattevakta under et hotellbesøk i Karasjok. Les mer

Varmerekord på Svalbard

7 varmegrader på Svalbard lufthavn i februar er ny varmerekord. Les mer

- Vi har gjort et kupp

Se hvilke fire band som er klar for Aronnesrocken 2012 her! Les mer

Tracker image