Forventer et skikkelig bikkjeslagsmål

EN AV TOLV: I dag starter kappløpet til Kirkenes og tilbake til gågata i Alta. Harald Tunheim tror han selv er en av tolv potensielle vinnere av 100-mila. (Arkivfoto) Foto: Reiulf Grønnevik
Hundekjører Harald Tunheim Harald Tunheim er en av favorittene, men mener det aldri før har vært så mange seierskandidater som i år.

Magne Ek

Publisert: 12.03.2010 kl. 23:30 , Endret: 12.03.2010 kl. 15:19

Harald Tunheim, Roger Dahl, Robert Sørlie, Rune Johansen, Bjørnar Andersen og Tore Bergby har alle sammen vunnet 100-mila i løpet av de siste ni årene. Tunheim tror alle disse kan kjempe om en seier også i år.

– I tillegg kommer Ralph Johannessen som kjører fjorårets vinnerspann, Arne Karlstrøm, Sigrid Ekran og Nina Skramstad som jeg også tror vil kunne vinne, sier Tunheim som har gått til topps i løpet fem ganger (96, 97, 98, 06 og 08).

– Jeg tror 10-12 av kjørerne som stiller vet at de kan vinne. Og de kommer til å gjøre alt for å klare det, sier han.

En av dem er trolig også veteranen Kjell Brennodden som ble nummer to i fjor.

– Halvparten faller fra

Men Tunheim tror ikke alle de 10-12 kommer til å være med i teten når det nærmer seg slutten av løpet.

– Jeg tipper at omlag halvparten faller fra. Og da håper jeg selvfølgelig at jeg ikke er en av dem.

I fjor fikk han selv føle at mye kan skje underveis.

– Det hjelper lite om man har vunnet tidligere år eller er favoritt før løpet. Det kan skje ting underveis og i fjor kjørte jeg ut fra Kirkenes med bare åtte hunder. Da var løpet i realiteten kjørt, sier Tunheim som endte på sjetteplass over sju timer etter vinneren Inger-Marie Haaland.

Mye snø gjør at han er ekstra spent før årets løp.

– Spenningen hos meg er hvordan hundene takler det løse føret. Det blir som å løpe på en badestrand og hundene kan løpe seg stive. Mange kjørere vil nok oppleve at hunder må tas ut på grunn av stivhet, sier veteranen som har et godt spann i hundegården.

– De står og smiler ute i hundegården og er klare til å komme i av gårde. Det ser veldig bra ut før start, men det er nå det hele starter, sier Tunheim.

.

Har vinnerspann

Også Roger Dahl har tro på at han kan gå til topps for første gang siden 2005. Han har fullført løpet hele 22 ganger og mange kaller han bare for Mr. Finnmarksløpet.

– Mitt spann er godt nok til å vinne og seier er målsettingen. Kun egne feilvurderinger - eller at de andre har enda bedre spann - kan hindre meg å gå til topps, sier Dahl.

– Eller at hunder blir syke, legger han til med et smil.

Han hadde 18 hunder han vurderte å ta med i det 14 hunds store spannet. Han endte opp med et spann med flere potensielle lederhunder.

– 12 av mine 14 kan gå i front. Og 4-5 av dem er det jeg kaller stormhunder eller uværshunder som kan være gode å ha dersom været blir hardt, sier Dahl.

Både Dahl og Tunheim vet hvordan det er å vinne.

– Det er stas å vinne uansett, og man kan gå et helt år å vite at man er best, men det blir ekstra stort for vinneren i år når det er så mange potensielle vinnere på startstreken, avslutter Harald Tunheim.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Altaposten.no ønsker en åpen og saklig debatt. Innleggene forhåndsredigeres ikke, men vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Får morgenhilsen fra Ailo

Ailo Gaup blir et trekkplaster når mediehusene samles i Alta i mars. Les mer

Hvem mener du bør styre ALI?

Steile fronter

Kampen om ledervervet i ALI hardner til foran elvetinget. Les mer 1

Tøff språkbruk i bompengedebatten

Ap-leder Ingalill Olsen får passet påskrevet som "nyttig idiot" av stortingskollega Frank Bakke Jensen. Les mer

Feirer Samefolkets dag på "Førkveld"

Duolva Duottar rapper for NRKs Førkveld direktesendt fra Bergen i dag. Les mer

Benekter hacking-anklager

Spotify sier at de ikke mistenkte Rolffa for å ha hacket musikktjenesten. Les mer

Bikkjekaldt i nord

Over hundre steder opplevde vinterens kaldeste natt. Les mer

 

Se Altaturneringa i timelapse her!

Yrende folkeliv

Kjentfolk på turnerninga? Les mer

Slått med ett tidel

Finn Hågen Krogh var søndag ett tidels sekund unna sin tredje strake norgescupseier. Les mer

 

Storeslem i Femundløpet

Dobbelt seier til Alta-kjørere på 40-mila. Les mer

Kniver i tet

Ida Karlstrøm og Marianne Skjøthaug kjemper om førsteplassen i Femundløpet. Les mer

Ny triumf for Krogh

Tverrelvdalens skifantom Finn Hågen Krogh sikret nok en seier i norgescupen lørdag. Les mer

Vera åpnet showet

BUL-spiller Vera Nilsen Nordeidet (14) scoret det aller første målet i årets Altaturnering. Les mer

Vant i Granåsen

Finn Hågen Krogh spurtslo Tomas Northug i sprintfinalen i norgescupen. Les mer

 
 

Steile fronter

Kampen om ledervervet i ALI hardner til foran elvetinget. Les mer 1

 

Får morgenhilsen fra Ailo

Ailo Gaup blir et trekkplaster når mediehusene samles i Alta i mars. Les mer

Iskald dukkert

Hele 19 kalde kuldegrader satte ingen stopper på barske ungdommer. Les mer

Tøff språkbruk i bompengedebatten

Ap-leder Ingalill Olsen får passet påskrevet som "nyttig idiot" av stortingskollega Frank Bakke Jensen. Les mer

Feirer Samefolkets dag på "Førkveld"

Duolva Duottar rapper for NRKs Førkveld direktesendt fra Bergen i dag. Les mer

 
Tracker image