Boine tilgir Joika-stunt
Mari Boine stiller opp på Sin-festivalen i Moss til tross for provoserende same-stunt.
Rovdata har registrert 69 jervekull i år. Det er 30 flere enn Stortingets mål for jerven. Endelig føler reineierne at de blir trodd når de melder inn mye jerv i flokkene.
Gang på gang har reineiere rapportert inn jerv som har herjet i reinflokkene. Bestanden er nå på toppnivå. Sara er glad for at fakta kommer på bordet, men er samtidig kritisk til de som skal forvalte rovdyrstammen.
- Vi er ikke mot rovdyr, de hører naturlig hjemme i vår fauna. Det må sørges for balanse i regnskapet. Når Rovdata sier det kan være mye grenseoverskridende jerv, så kan det godt tenkes, men husk på at jerven ikke ser på jaktreglene eller flagget eller grensestolpene der den beveger seg, sier reindrifslederen.
På bakgrunn av fakta mener han det må settes større kvoter for jakt på jerv.
- Vi merker rovdyrbestanden på slaktevolumet. Dermed sikrer flere seg og beitepresset øker, forklarer Sara. Han mener det blir en ond sirkel.
Yngler mer enn forutsatt. Les mer i lørdagens Altaposten.