Full retrett av Helse Finnmark
Dette går fram av et brev fra klinikksjef Grete Bru i Helse Finnmark. I brevet slår Bru fast at det aldri har vært hensikten å svekke beredskapen i Alta. Det selv om foretaket har lansert et kutt i antall ambulansebiler fra tre til to.
"Vi har ingen planer om å svekke beredskapen i Alta kommune, heller tvert om. Vi ønsker å finne gode løsninger i fellesskap i forhold til bedre organisering og bruk av de resursene vi har tilgjengelig på ambulansesiden", heter det i brevet som Altaposten har fått tilgang til.
To ambulansefly
Slik Altaposten tolker det skriftlige utspillet fra Helse Finnmarks klinikksjef har alternativet om å gå fra tre til kun to ambulansebiler vært et ledd i å øke den totale ambulanseberedskapen.
"Blant annet var tanken at akutt transport til Hammerfest i mye høyere grad bør sendes med fly, dette gir en pasienten rask transport av god kvalitet til sykehus", heter det i brevet før Bru berører fryktet for at Alta kan miste et av to ambulansefly:
"Dette kan dessuten være med å styrke muligheten for to ambulansefly i Alta."
I kamp mot Helse Nord
I brevet lanserer også klinikksjef Bru en allianse for å sikre to ambulansefly i Alta. Helse Nord har tidligere bekreftet at det er en reell mulighet for at ett av to ambulansefly i Alta kuttes.
"Som det er i dag er det mye ledig kapasitet på fly spesielt i helgene. Et godt samarbeid mellom Helse Finnmark HF og Alta kommune kan hindre Helse Nord i gjennomføring av en eventuell fjerning av et fly fra Alta."
Full retrett
Etter først å ha lansert kutt i antall ambulansebiler kan vanskelig brevet fra Helse Finnmark tolkes som noe annet enn full retrett.
"Vi vurderer hele tiden endringer i forhold til kjøremønster og selvfølgelig ser vi klart at transportmengden har økt de siste årene og vil øke med økt befolkning." skriver Bru før hun avslutter med et takk for godt samarbeid og ser frem til at det kan bli enda bedre.