Tips oss

Tips oss 24 timer i døgnet på 901 37 819

Ingen fly fra Alta lufthavn mandag

Vekterstreiken er et faktum, og mandag kan ingen passasjerer reise fra Alta.

Nesten 1800 vektere organisert i LOs Arbeidsmandsforbundet tas ut i streik. Streik blant vektere rammer blant annet sikkerhetskontrollen på flyplasser, med forsinkelser som igjen kan føre til kanselleringer av flyavganger.

I første omgang er det ansatte på Gardermoen, samt i Tromsø, Bergen, Trondheim og Sandnessjøen, som har foretar plassfratredelse.

Men i slike situasjoner er det de lengste flyreisene som blir prioritert, det vil si til Nord-Norge og utlandet.

I Alta mandag

- Vekterne i Alta er meldt tatt ut i streik på mandag, opplyser sjef Charles Kristiansen ved Alta lufthavn.

For da vil 1200 nye vektere i LO bli tatt ut i streik. Og LO-klubben ruler på den lokale flyplassen, for der blir det ingen vektere igjen for å holde sikkerhetsslusen åpen, ifølge driftsjef for Securitas ved Alta lufthavn, Odd Steve Elvedal.

- De få som ikke er organisert hos LO vil da brukes i forbindelse med ambulansetrafikken, opplyser Elvedal, om prioritering av liv og helse. Noen vektere er organisert hos YS-forbundet Parat.

- Avinor er ikke part i konflikten, vi bare kjøper tjenester fra Securitas, presiserer Charles Kristiansen. Securitas er medlem hos NHO Service.



(Foto: Vidar Kristensen)

Foto: Vidar Kristensen

Nyheter

Lekte med granat

Fikk tredeje grads forbrening.

Stengt og så åpnet

Statens vegvesen ba politiet stenge brua i Øvre Alta på mistanke, men den ble raskt gjenåpnet.

- Sykt irriterende!

Kim Rune Sandnes fra Alta ble stående igjen i Bergsfjord da båten gikk mot Øksfjord klokken 06.20 fredag morgen.

Etterlengtet tilbud på plass i Alta

Outlet-butikkene går så det suser lengre sør i landet, men her i Alta har vi ikke fått vår første outlet-butikk før torsdag denne uken.

Laila slaktes for rullebane-jobb

– Strykkarakter, er dommen fra stortingsrepresentant Ingalill Olsen (Ap).

Stengt og så åpnet

Statens vegvesen ba politiet stenge brua i Øvre Alta på mistanke, men den ble raskt gjenåpnet.

Skadet av granat

Niåring i Alta lekte med granat og ble skadet.

Laila slaktes for rullebane-jobb

– Strykkarakter, er dommen fra stortingsrepresentant Ingalill Olsen (Ap).

Klamrer seg fast

Naturen reiser seg med frådende styrke når Finnmark tiner.