Publisert: 27.12.2011 kl. 08:29 , Endret: 27.12.2011 kl. 08:34
For mens 79 prosent av damene mellom 20 og 66 år er i jobb i Hammerfest og Vadsø og 78 prosent i Sør-Varanger, er "bare" 74 prosent av altadamene i arbeid.
Det viser fersk statistikk som Norut Alta ved forsker Ivar Lie har utarbeidet.
Forskningen tar for seg utviklingen i arbeidslivet i Finnmark fra 1994 til 2010.
- Vi ser at Snøhvit og generell høykonjunktur hadde sterk effekt på sysselsettingen fra 2003 til finanskrisen i 2008. Da vokste sysselsettingen i Finmark med tre prosentpoeng, fra 74 til 77 prosent. Fra 2004 til i dag har imidlertid sysselsettingen blant kvinner i Alta vært stabil på 74 prosent, analyserer Lie.
Har ikke sykehus
Samtidig har det vært størst vekst i yrkesdeltakelsen i Finnmark blant de eldste, de over 55 år, og særlig kvinner over 55 år. Spesielt i Hammerfest og Sør-Varanger har veksten vært stor siden 2003 og 2004, som var bunnår for kvinnelig sysselsetting.
Lie har ingen enhetlig forklaring på at kvinnene i Alta ikke har hatt den samme sysselsettingsveksten som sine medsøstre i de andre byene i Finnmark.
- De to byene har sykehus, som gir høy kvinnelig sysselsetting, men samtidig har Alta en mye sterkere varehandel, som også gir høy kvinnelig sysselsetting. Forskjellen kan muligens forklares ut fra sosiale forhold. Alta har for eksempel et stort læstadiansk miljø, der mange kvinner står utenfor arbeidslivet. Det kan påvirke tallene, analyserer Lie.
Kommer fra utlandet
Analysen fra Norut Alta viser at sysselsettingen i Finnmark har økt med omkring 3000 sysselsatte det siste tiåret. Dette inkluderer utenlandske arbeidere som pendler til Finnmark.
- Arbeidsledigheten gikk tilbake, utpendlingen fra fylket gikk ned, og yrkesdeltakelsen i den bosatte befolkningen økte. Dette var imidlertid ikke nok til å dekke arbeidskraftbehovet, og innpendlingen fra andre fylker økte kraftig. Innpendlingen fra utlandet, i form av arbeidere på korttidsopphold (inntil 6 måneder), økte enda kraftigere, opplyser Lie.
De siste årene er det antall sysselsatte innvandrere som har økt, dels som følge av at det årlig er en del av arbeiderne fra utlandet på korttidsopphold som bosetter seg i fylket.
Sysselsettingsveksten i Finnmark har vært på ni prosent, noe som er en klart høyere vekst enn i for eksempel Troms og Nordland.
Kvinner i innlandet
Høyest er yrkesdeltakelsen i de regionale sentra i fylket, og da særlig i Hammerfest. Lavest er yrkesdeltakelsen i kystkommunene, hvor den gikk klart tilbake i perioden 2001-2004 som følge av nedgangen i fiskeindustrien.
Innlandskommunene har i dag en gjennomsnittlig yrkesdeltakelse på samme nivå som Alta, og det er i disse kommunene at yrkesdeltakelsen har økt mest. Innlandskommunene er de eneste som har høyere yrkesdeltakelse blant kvinner enn menn.
Diskuter denne saken
Innsendt av Ulan Bator 28.12.2011 09:53:36 Varsle!
Nei. Det er ingenting urovekkende eller sykelig med at altaværinger trives og får unger. Jeg vil tvert i mot si at dette både er forståelig og positivt.
Men les hva forsker Ivar Lie sa:"Forskjellen kan muligens forklares ut fra sosiale forhold."Hans eneste konkrete forslag til forklaring var altså "sosiale forhold" (utdypet med forhold innenfor det læstanianske samfunn). Han sa f.eks. ikke noe om at dette kunne forklares utfra individuelle, personlige valg som enkelte kvinner i Alta finner det viktig og riktig å gjøre. Hva er nå sosiale forhold, da? Kan det være motivering, læring, oppmuntring eller andre positive sosiale drivkrefter slik vi kjenner dem fra åpne familier og frie samfunn? Eller er det sosiale drivkrefter som trusler, utestengelser, latterliggjøring, overtalelser som går for seg i lukkede miljø? Jeg vet ikke og kan derfor ikke gi svar, for jeg er ikke innenfor det læstadianske miljø. Det jeg derimot vet er at media har en oppgave i å bidra til at dette miljøet (og andre sektlignende miljø) gjøres mer gjennomsiktig, f.eks. slik Finnmark Dagblad gjorde for en tid tilbake da de bragte frem i lyset systematisk barnemishandling i læstadianske familier. Debatt burde ikke skade, heller ikke her, eller har du en annen mening, Vidar? Og du, min gode mann, helt til slutt. Du fant ut, i motsetning til det forskeren antydet, at det var mangel på sykehus som gjør at så mange kvinner i Alta finner ut at de heller ville være hjemme (overskriften på avsnittet). Og hva verre er, du skyter rundt deg med verste sort personangrep bare fordi en forsker har pekt på en objektiv sannhet om samfunnet du er en del av, og at en observant leser finner det verdt å understreke dette.Jeg tror ikke det finnes mange redaktører som deg, Vidar.Innsendt av Vidar Kristensen 28.12.2011 10:16:01 Varsle!
Jeg vet ikke om du gjør det med overlegg fordi du misliker alt som har med Alta å gjøre, eller om du faktisk ikke vet bedre, men la meg i alle fall oppklare to ting:
1. Ivar Lie er en utmerket forsker som ikke har kommet med noen enkeltforklaring på at Alta har lavere andel kvinnesysselsetting enn andre byer i Finnmark, han har bare bemerket at det store antallet læstadianerkvinner kan påvirke andelen. Hvordan er det mulig å henge seg opp i dette?2. Det står ingenting i min sak om at det er mangelen på sykehus som gjør at damer velger å være hjemme. Et sykehus tilbyr ekstremt mange kvinnearbeidsplasser, og det gjør at kvinnesysselsettingen øker. Det er bare å se på din egen by, der det antakelig jobber 300 damer nettopp på sykehuset. Det gir naturligvis en høy kvinnesysselsetting i byen. Du trenger ikke å prøve å vri det til et innspill i sykehuskampen, selv om du verker etter å gjøre det.Du skriver "systematisk barnemishandling i læstadianske familier", som om dette er utbredt i miljøet. Saken handlet om èn enkelt familie, mens du får det til å høres ut som en fetisj i hele miljøet. Du får det til å høres ut som den verste straff i verden å vokse opp i et læstadiansk hjem. Spør barnevernet hvor de har flest saker i et samfunn med 50 prosent skilsmisser; i forfylla hjem der foreldrene dyrker vin og sprit, eller i læstadianske hjem, der helt andre ting dyrkes.Jeg skyter ikke rundt meg med personangrep, men svarer bare noe oppgitt og indignert på ett enkelt av de svært mange halvsjikanøse innleggene fra deg de siste årene. Se det gjerne som et hjertesukk etter at du (anonymt) i et stort antall innlegg har rakket ned på både Alta, undertegnede og Altaposten.Jeg tror ikke det finnes mange hammerfestinger som deg, Ulan Bator.Innsendt av Ulan Bator 28.12.2011 11:24:13 Varsle!
Da betrakter jeg dine debattinnspill i denne saken som hjertesukk.
Jeg forstår deg, Vidar. Det kan ikke være så greit å holde seg til saken bestandig, og da tyr man gjerne til følelsene. Av det du skriver kan jeg lett lese at du er fortvilt og sint.Du tar av i så mange retninger at det er vanskelig å debattere med deg. Jeg understreket (og ironiserte, ja) innledningsvis at en Norut-forsker liksom antyder noe som alle egentlig vet. Du vet det, jeg vet det og alle vet det. Om hjemmeværende, barnefødende koner i læstadianske miljø, og betydningen dette har for demografisk statistikk i Alta. Mer enn det hadde jeg ikke tenkt å si om dette. Det hadde derimot du.Jeg leste forresten for noen år siden en forskningsrapport av forsker Eva Lundgren. Rapporten var gitt ut i en bok som heter "I Herrens vold", og baserte seg på en rekke case-studier hvor blant andre læstadianske kvinner var intervjuet og beskrevet. Boka og forskningen ga ikke en fullstendig forståelse, men den var likevel skremmende i sin beskrivelse av historier og realiteter vi normalt ikke debatterer. Stikkord her er overgrep, tvang, trusler og voldtekt, og alt dette daglig, under dekke av religiøs overbevisning i lukkede familier. Som kvinne tar jeg avstand fra alt som likner på dette. Så alt jeg ber om fra deg som representant for en åpen, fri presse er en åpen og fri holdning til det du ser rundt deg, nært deg. Og gjerne uten hjertesukk av noe slag.Men akkurat der er jeg faktisk litt skeptisk, Vidar.Innsendt av Altaværing 28.12.2011 00:06:53 Varsle!
Enig med Ulan bator. Er sjøl oppvokst i læstadianermiljøet, - og har bodd på østkanten i hele mitt liv. Problemet med så store barneflokker er at det er umulig å gi omsorg, kjærlighet og oppdragelse til så mange barn som disse familier ofte har. Barn lider under slike forhold. De blir ikke oppfostret til å takle det moderne samfunns utfordringer. At du ikke ser det Vidar K. som sjøl er fra østkanten, er ubegripelig for meg. Mennesket lever ikke av brød alene, men at bedehuset da kan dekke øvrige behov er å trekke gi den fanatiske religionsdyrkelsen som der foregår altfor langt. Sjøl har jeg aldri funnet meg til rette i den strenge justis og disiplin som der foregår, og er glad for at nære voksne i familien beskyttet meg og lot meg få være meg selv og bestemme mine egne livsvalg - som idag ligger langt og fjernt fra denne fanatismen. Derfor er jeg i dag et selvrealisert menneske som har levd mye, er trygg på meg selv og kan omgåes alle slags mennesker, uansett hudfarge, religion og kulturelt ståsted. Problemet med å få så mange barn er også at barnefødsler er en meget stor helserisiko for kvinnen. Det er 'farlig' å føde barn, det er et av de mest risikofylte prosjekter du kan begi deg ut i. Sjøl holdt jeg på å stryke med da jeg fødte nummer to og har sagt nei takk til flere barn. Jeg kan ikke med min beste vilje se at det skulle være noe galt i å ta kontroll over eget liv, og ikke legge alt i mannens hender og Guds vilje. Kvinnen har et selvstendig ansvar for eget liv og egen helse. Dersom jeg måtte velge, sa jeg nei takk både til mannen og Gud, og ja takk til å styre eget liv og antall barnefødsler. Det er dette som er galt, at kvinnen i de læstadianske miljøer hverken bestemmer over sitt eget liv, helse, yrke mv. Problemet for de kvinnene som har 'valgt' å få så mange barn, er også at de blir bundet til mannen/forsørgeren, omsorgsarbeidet og storfamilien for resten av livet. Det blir mye vanskeligere å bryte ut og 'leve sitt eget liv'. Vet du jeg har stor medynk med mødrene, hver eneste gang jeg ser de i butikken - med overlessede handlekurver, og småunger på alle kanter. Stakkars mennesker, å bli så fanget uten mulighet for å leve fullt ut som menneske - med tid, rom og åpenhet for å tilegnes eg ny kunnskap og å lære samfunnet og andre menensker å kjenne.
Innsendt av Ulan Bator 27.12.2011 16:02:47 Varsle!
Det er et historisk forskningsgjennombrudd det vi her er vitne til!
" Alta har for eksempel et stort læstadiansk miljø, der mange kvinner står utenfor arbeidslivet. Det kan påvirke tallene, analyserer Lie. "Man kan ikke annet enn å bøye seg i støvet når en står overfor en slik forskningsinnsats. Nå er det antakelig ikke lenge til før neste gjennombrudd er et faktum, altså når disse brilliante forskerne ved Norut finner bevis for at de samme hjemmeværende læstadianerkonene i Alta også bidrar til det sykelig høye antall barnefødsler i kommunen.Jeg formelig dirrer av spenning!Innsendt av Vidar Kristensen 27.12.2011 19:40:13 Varsle!
Sykelig antall barnefødsler? Jeg slutter ikke å la meg overraske over alt mølet du får deg til å skrive. Man må være passelig rart skrudd sammen for å mene at et høyt fødselstall er sykelig. Din forakt for alt som har med læstadianismen å gjøre - gjennom utallige innlegg - er tett opp til parodisk. Her snakker vi faktisk om mennesker med flotte bidrag til samfunnet, mennesker som prioriterer annerledes men likevel bidrar stort gjennom å tilføre menneskelig kapital, og i tillegg står på i arbeidslivet. Du skriver utrolig mye rart, men dette er noe av det merkeligste du har klart å skrible ned. Jeg er veldig glad for at de hammerfestingene jeg kjenner har et mye mer edruelig og sunt syn på tilværelsen og forholdet mellom byene i vest enn deg. Det må være tungt å bære på et sånt hat.
Innsendt av Ulan Bator 27.12.2011 22:08:26 Varsle!
Selv bruker du rett som det er 'sinnsykt' som adjektiv. Men, men ... La meg forandre 'sykelig' til 'urovekkende'. Bedre nå?
Innsendt av Vidar Kristensen 27.12.2011 22:51:23 Varsle!
Nei, fortsatt like negativ. Merkelig. Du mener sykelig og du mener urovekkende. Du må nesten forklare for meg og all verden hva som er sykelig og urovekkende ved at altaværinger trives og får unger. Blir du fysisk dårlig av å registrere at det faktisk går an å utvikle et sted i Finnmark uten intravenøs hjelp fra statlige fond, olje og gass, og at Alta vokser fortere enn Hammerfest, blant annet fordi damene våre trives så godt her og har en så god og velutviklet kommune å bo i at de velger å få mange barn? Det skal godt gjøres å få dette til å bli negativt, men du klarer det sikkert.
