Småviltoppsyn avdekket mange manglende jaktkort og dårlige jegerholdninger.
Publisert: 12.09.2011 kl. 15:29 , Endret: 12.09.2011 kl. 15:32
- Vi er godt fornøyd med gjennomføringen av kontrollene, men er skuffet over hva de har avdekt og hvilke holdninger mange jegere har når de jakter på enkelte øyer i Vest- Finnmark, sier småviltansvarlig i FeFo, Einar J. Asbjørnsen i en pressemelding.
I samarbeid med Statens naturoppsyn (SNO) og Reinpolitiet gjennomførte Finnmarkseiendommen (FeFo) helikopterbasert jaktoppsyn i to områder i Finnmark søndag 11. september.
Syv anmeldelser
Et oppdrag ble gjennomført i Vest-Finnmark på øyene Rolvsøy, Ingøy, Hjelmsøy og Måsøy samt i Kokelv/Smørfjord-området. 12 personer ble kontrollert. Kontrollen utløste syv anmeldelser. Åtte personer ble kontrollert for jaktkort på FeFo-grunn og av disse hadde fire personer ikke løst jaktkort. Blant annet ble det avdekket mangel på jegeravgiftskort, manglende plombering av halvautomat/pumpehagler og manglende våpenkort var brudd på offentlige regler.
- Både lokale jegere og tilreisende jegere ble kontrollert, og det var ingen forskjell mellom disse gruppene på hvem som hadde ting i orden og ikke. Ingen jegere hadde imidlertid skutt mer enn dagskvota på ryper, opplyser Asbjørnsen.
Det andre oppdraget ble gjennomført i Øst-Finnmark, i området Jakobselvkroken, Gallok, Polmak, Adamsfjord, Sommervann, Båtsfjord og Vadsø. Her ble 18 personer kontrollert for jaktkort. Av disse hadde 17 alle papirer i orden. En person hadde ikke jaktkort eller jegeravgift og blir anmeldt for dette.
- Kontrollen på øyene i Vest-Finnmark står i sterk kontrast til det som vanligvis avdekkes under småviltoppsyn sier småviltansvarlig i FeFo, Einar J. Asbjørnsen i en kommentar.
Flere kontroller i framtiden
Erfaringene fra fem sesonger med helikopteroppsyn er at de aller fleste, om lag 95%, har alt i orden.
- Det kan synes som om det har utviklet seg en ukultur på enkelte øyer i Vest-Finnmark, der svært mange jegere ikke bryr seg om verken grunneiers tillatelse til jakt eller om norsk lovgivning knyttet til jaktutøvelse. Dersom vi skal kunne drive en aktiv, bærekraftig småviltforvaltning er vi avhengige av at vi har kunnskap om jakttrykk og jaktuttak. Jegere som unnlater å kjøpe jaktkort snyter ikke bare FeFo for inntekter, men de bidrar også til å undergrave småviltforvaltninga i fylket. Dette gir negative ringvirkninger både for viltbestanden og for andre jegere. Vi vil følge dette opp med mer kontroll fremover, avslutter Asbjørnsen.
