Publisert: 27.08.2010 kl. 11:28 , Endret: 27.08.2010 kl. 13:44
– Det kan være elever som har valgt å flytte til Alta og Kirkenes for å kunne gå på drømmelinja, men må droppe det på grunn av boligmangel. Dette viser at fylkeskommunen kun tenker økonomi og ikke ser dette fra et elevperspektiv, sier leder Ådne Hindenes.
Refser Mortensen
Noen dager før skolestart ble det kjent at 93 elever ved Alta videregående skole manglet et sted å bo. Et krafttak har bedret situasjonen, men Elevorganisasjonen stusser over at fylkesråd Knut Mortensen (SV) ikke vil gjøre noe med situasjonen. Onsdag sa Mortensen til Altaposten at det ikke var planer om å utbedre situasjonen, verken i Alta eller Kirkenes. Han påpekte også at man i Lakselv og Honningsvåg ikke har egne elevboliger.
– Mortensen sin argumentasjon med at der ikke finnes elevhybler i Lakselv og Honningsvåg funker ikke. Man må se på antallet elever og antallet borteboere. Da vil man se at der er et stort behov for nye boliger i både Alta og Kirkenes. Denne situasjon kunne og burde fylkeskommunen ha forutsett, fastslår Hindenes.
Krever planlegging
Han synes det er et paradoks at fylkeskommunen ikke prioriterer å gi motiverte elever tilbud om et rimelig sted å bo, spesielt når Finnmark topper frafallsstatistikken.
– Hvis disse elevene ikke får et sted å bo, så har de ikke noe annet valg enn å slutte på skolen. Dette vil gjøre at mørketallene i statistikken blir større, sier Hindenes.
Elevorganisasjonen i Finnmark mener situasjonen er uholdbar og forventer at det reageres.
– Det er ikke holdbart å vente på en arealplanleggingsprosess som starter høsten 2011. Da kan man havne i samme situasjon i årene som kommer, og det er ingen tjent med, mener han.
Diskuter denne saken
Innsendt av Karius 30.08.2010 13:02:31 Varsle!
Trist at ungdom må styres av gamle utdaterte normer i Fylkeskommunen. De som sitter og bestemmer vil at ungdom helst skal bo i distrinktene, ikke inn til byene. Det at unge i Finnmark har lyst til å oppleve pulserende by og ungdomsliv i ungdommen, uten å måtte flytte ut av fylket har aldrig blitt etterfulgt/verdsatt av den eldre garde som styrer fylket. De vil at du som ungdom skal velge å utdanne deg der DE vil at du skal bo og utdanne deg... i utkanstrtøk.
