Publisert: 11.03.2010 kl. 11:29 , Endret: 11.03.2010 kl. 11:36
– Det pågår mishandling av rein, og vidda er i ferd med å bli ørken på grunn av overbeiting, sier stortingsrepresentant Torgeir Trældal. Han mener det haster, spesielt på vestvidda.
Trældal mener at reindrifta ikke er bærekraftig på grunn av altfor høye bestandstall.
– Av landets 252.000 rein, beiter 70 prosent i Finnmark, begrunner han.
Tall fra Tromsø
Han hevder at det har vært en økning i antall rein på 50 prosent.
– Erstatningskravene på tap av rein har økt til 80.000 i 2009, eller 219 pr dag. Samtidig er rein som beiter på vidda langt mindre og magrere enn rein andre steder i landet. Vi er i ferd med å få en menneskeskapt økologisk krise der dyr sulter i hjel på grunn av overbeite. Det vi er vitne til er en dyretragedie, sier Trældal og henviser til forskningsrapporter fra Universitetet i Tromsø.
Konfliktnivå
Han mener konflikten mellom landbruksnæringen og reindriftsnæringen kan forklare det økte reintallet.
– Jeg frykter at misbruk av subsidieordninger er årsaken til at vi de siste årene har sett en kraftig økning i antall rein i Norge, samtidig som oppfølgingen fra myndighetenes side overfor næringen har vært fraværende, sier Frp-politikeren.
