Mack promoterer i disse dager årets produksjon av juleøl. Nytt av året er emballasjen på alkoholen som serveres på boks. Her har bryggeriet forsynt seg av bergmaleriene fra Alta museum, for å skille ølet ut med arktisk preg.
Publisert: 31.10.2008 kl. 20:30
– I utgangspunktet er dette en verdensarv, og alle i verden eier helleristningene. Likevel setter vi pris på at de vises korrekt og i fornuftige sammenhenger. Jeg er ikke så sikker på at jeg liker at de brukes til alkoholreklame, sier Gerd Johanne Valen, bestyrer for Alta museum, Verdensarvsenteret.
Helleristning
På juleølboksen «Arktisk juleøl» med en oppskrift fra 1936, har Mack valgt å trykke en helleristning. Boksen skal være inspirert av den arktiske julenatten; kald og blå. Over toppen av boksen danser nordlyset, og lyser opp mange tusen år gamle helleristninger av reinsdyr. Helleristningene på boksen er gjenkjennbare illustrasjoner, inspirert fra Alta museum, som står på UNESCOs liste over verdens kultur- og naturarv. Tank Design i Tromsø har vært Macks samarbeidspartner i utviklingen av boksen.
– En norsk fjøsnisse og et juletre har også fått sin humoristiske plass i det vinterlige bildet, forteller produktsjef Cathrine Giæver til PackNews.
Misbruk
Valen har tidligere kritisert misbruk av helleristningene, da gjaldt det finske T-skjortetrykk. Her fremsto helleristninger fra Alta som finsk-lappiske, og var ment for turistmarkedet.
– Det er viktig for oss at de ikke fremstilles galt. De kommer fra historien i Alta, og ingen skal forfalske fakta, sier Valen.
– Helleristningen står sammen med fjøsnisser og juletrær. Er det en fin setting?
– Vi har diskutert dette. De har ikke vært i kontakt med oss og dermed mest sannsynlig ikke benyttet seg av vår dokumentasjon. Helleristningene er verdensarv og det finnes ingen copyright på helleristningene, vi har ikke enerett på tolkning eller bruk av helleristningene som symboler. Vi står ikke inne for denne koblingen, men vi reagerer ikke negativt på dette heller, svarer Valen.
