Premiere uten lukt

Potensialet er enormt. Men, come on Tommy Ta han helt ut.

Lars Richard Olsen

Publisert: 05.03.2010 kl. 11:12 , Endret: 05.03.2010 kl. 11:40

SE OGSÅ: Disse var på premierefesten

Jeg sier det med en gang, utgangspunktet er bedre enn resultatet. Se bare på karakterene som samles i starten av filmen: Trubadur og Shakira-spesialist Rock Fjellstad, den pensjonerte fiskeren Kurt Josef Wagle, synske Lillian Mulder, lensmann Burt Erik og pedolærer Gregor Hykkerud.

Jeg nevner Rock først, fordi Jørn Tore Nilsen er mannen jeg lo mest av i «Kurt Josef Wagle og Legenden om Fjordheksa». Uten tvil. Han er med i teamet som drar ut i skogen for å finne Tordenskjold, sønn av hovedperson Kurt Josef som har gått over Melkelva. Der råder Fjordheksa, som kanskje egentlig burde hete skogheksa.

Horrorkomedie

For det er i dypeste skogen det aller meste foregår. Her lager Wirkola spillopper som bare sjelden får ut potensialet i troppen.

Unntakene er Nilsen og den alltid proffe Kristoffer Joner. Sistnevnte trekker gull ut av de fleste replikkene, mens gullkorn som en herlig bålsang, pissing, holding av pusten og vanvittige replikker om nugatti i barten gjør Rock til min nye favoritt i Wirkola-teamet.

På reisen gjennom skogen er Stig Frode solid som fiskeren med lattervekkende lav moral. Jeppe Beck Laursen funker godt med nordnorsk dialekt, men ingen av dem får helt ut potensialet. Under visningen i går var det god stemning i salen, men det tok aldri av. Når det skjer på en premiere med 100 prosent lokalt publikum og venner betyr det at noe er galt.

Uten lukt

Litt av problemet er kanskje at filmen er hypet som Odorama 3D, det vil si luktekort som man skal skrape på under veis i filmen. Dette manglet i går på premieren, noe som nærmer seg utilgivelig.

Et enda større hinder at Buljo-teamet aldri tar han helt ut. Hetsingen av kameramann Pablo virker halvhjertet. Her kunne den tydelig rasistiske Wagle plaget mannen mye mer. Den gale lensmannen kunne ha gått enda mer amok Rambo-style i skogen mens den synske Mulder burde vært enda mer horete. Rotingen i skogen i mørket ble også litt for uoversiktelig. Helt mot slutten blir det virkelig skummelt, og konfrontasjonen med Heksa er kul. Til sist vil jeg nevne timingen som flere ganger sviktet. Det er ikke minst viktig i komedier.

I går var filmen nærmere treeren enn noe annet for undertegnede, men legg til luktekort, et mer ungdommelig publikum (eventuelt fernet) og stemningen vil helt sikkert stige betraktelig. Men i går var opplevelsen bare middels. Altså enda en kjedelig treer.

Hva synes du om filmen? Trill og si din mening her!

SE OGSÅ: Disse var på premierefesten

Tips en venn

Diskuter denne saken

Innsendt av wannabe 05.03.2010 17:42:29 Varsle!

Det som er så bra med Altapostens "filmkritiker" er at han forklarer så bra hvordan ting burde vært.

Han vet virkelig hvordan film skal være.

Vi gleder oss til han får lagd film selv..

Innsendt av Troll Skog 05.03.2010 13:42:05 Varsle!

Bedre enn de 2 andre han har laget.
Virkelig en morsom film

Innsendt av Jann 05.03.2010 12:08:09 Varsle!

Jævli bra film får fan! satans morsomm å underholdene :P

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Terningkast *

Terningkast 0
Terningkast 1
Terningkast 2
Terningkast 3
Terningkast 4
Terningkast 5
Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Altaposten.no ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Ber Sametinget holde fred

Varaordfører Jan Ole Buljo mener Sametinget bør la selskapet Arctic Gold få lete etter mineraler i fred. Les mer

Smekkfullt hus

Medlemmene i Alta golfklubb gleder seg stort til helgas ilddåp på Kvenvikmoen. Les mer

Befølte jente mens hun sov

En tenåringsjente i Alta skal ha blitt befølt av en mann da hun lå og sov. Les mer

Kautokeino kan få det brennhett

Varm luft skal være på vei mot Nord-Norge. Les mer

Kjøper russisk bank

Sparebank 1 Nord-Norge har fått grønt lys til å kjøpe 75 prosent av aksjene i en russisk bank. Les mer 1

Tatt etter ulovlig vanndrag

Ni ungdommer fra Alta ble i går kveld fersket da de drev med ulovlig scooterkjøring på Sierravannet i Gargia. Les mer

Høyt oppe i finalen

Husdrøm innen rekkevidde

Erna Johanne Jakobsen er i ferd med å realisere boligdrømmen sammen med datteren Johanne. Les mer

film

Terningkast 3
Vurdert til 3 av Lars Richard Olsen

  • Format: film
BARE NESTEN: Jørn Tore Nilsen er filmens store stjerne, men Stig Frode Henriksen og resten av teamet blir aldri så gale som de burde ha vært. (Foto: Euforia Film)

Norgespremiere:

«Kurt Josef Wagle og legenden om Fjordheksa»

Regi: Tommy Wirkola

Hovedroller: Stig Frode Henriksen og

Aldersgrense: 11 år

Full rull i 3D

Hold fast på brillene. Les mer

 
Terningkast 3

Se traileren her!

Robin Hood på tur

Les mer

 
Terningkast 6

Årets actionfilm

«Kick Ass» lever opp til navnet, og vel så det. Les mer

Terningkast 3

Sett filmen? Trill din terning her!

Premiere uten lukt

Potensialet er enormt. Men, come on Tommy Ta han helt ut. Les mer 3

 

Fikk Slogstorm-erstatter

Lørdag er det Fægståkk i Fægfjord. Uten Slogstorm på grunn av kyssesyke. Les mer

 
 

Refser filmfondet

Exploitation-regissøren Reinert Kiil vil at flere småproduksjoner skal få støtte fra Norsk filmfond. Les mer 3

– Livsviktig program

Gjør deg klar for «kukvask» og roboter. Les mer

Har skrivesperre på samisk

Den samiske artisten Mari Boine har lyst på å synge på engelsk. Les mer

Terningkast 6

Høy kvalitet

Urna trollbandt festivalpublikummet. Les mer

– Bare Riddu som gjelder

Til tross for lave temperaturer i lufta var det som alltid varmt blant publikum på Riddu Riddu-sletta. Les mer

Terningkast 5

Nye ansikter

FACE fra Tromsø, Oslo og Rio har fått platekontrakt. Det er fortjent. Les mer

Terningkast 5

Leken morder

Det er bare en håndfull spill til Nintendo Wii som er skikkelig kule. Her er et av dem. High five. Les mer

 
Tracker image