Publisert: 17.03.2010 kl. 23:17 , Endret: 18.03.2010 kl. 00:01
Tyskeren Thomas Hoffmann fra Tyskland ankom i ettermiddag Neiden II med hunden Dolcetto død i sleden, melder pressesjef i Finnmarksløpet Hans Petter Dalby.
Hoffmann har fortalt til arrangøren at en time før Neiden stoppet han for å gi hundene litt mat. Han kunne se at også Dolcetto var klar for en godbit, men da han kom fram til den to år gamle hunden døde den uten forvarsel. Den rutinerte hundekjøreren prøvde med livredning i en time før det gikk opp for han at en av hans beste hunder var gått bort.
Finnmarksløpet har et team med ti veterinærer som undersøker hver hund på hvert eneste sjekkpunkt.
– Vi har undersøkt Dolcetto på hvert sjekkpunkt, han har vært frisk og rask og ikke vist noen tegn på sykdom. Vi vet i dag ikke hva dødsårsaken er, men rutinemessig vil han nå bli sendt til Veterinærinstituttet i Tromsø for obduksjon, uttaler sjefsveterinær Charlotte Leschbrandt til finnmarkslopet.no.
Den tyske kjøreren har på ingen måte kjørt hundene sine hardt. Inn til sjekkpunktet i Neiden var han over et døgn bak de første. Hans mening med å delta har vært å fullføre løpet og gi seg selv og sine hunder en fin erfaring og opplevelse.
Hoffmann har bestemt seg for å bryte løpet etter den tragiske hendelsen.
